GTÜ Girişimcilik Zirvesi 2016

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) “Girişimci Vizyon, Güçlü İnovasyon” sloganı çerçevesinde, Türkiye’nin öncü sanayicilerini, sektörlerinde fark yaratan girişimcileri ve geleceğin potansiyel girişimci öğrencilerini daha güzel bir geleceği birlikte inşa etmek amacıyla 21 – 22 Nisan 2016 tarihlerinde The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’da 2.si düzenlenmiş olan “Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi’nde” bir araya getirmiştir.

Girişimciliğin küresel ve bölgesel gelişimine yön veren fikir liderlerinin ve girişimcilik konusunda öncü akademisyenlerin, öğrenciler ile bir araya getirildiği Zirve içerisinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak adına Altınay Robot Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı’nın açılış konuşmalarının ardından, girişimciliği desteklemek, başarı hikâyelerini yaymak ve küresel girişimcilik vizyonunun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla beş oturum yapılmıştır. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TİM, GOSB, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Ticaret Odası, TOSB ve Pendik Belediyesi’nin stratejik ortaklığında düzenlenen zirveye geniş çaplı bir katılım gerçekleşmiştir.

Ülkemizin genç girişimci potansiyelini nicelik ve nitelik bakımından geliştirmeyi hedefleyen oturumlarda, üniversite ve iş dünyası arasında bir sinerji oluşturulmasının yanı sıra yatırımcılar ve sanayiciler için yaratıcı ve dinamik genç girişimcilere ulaşma fırsatlarının yaratıldığı düşünülmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun katılamadığı için mesaj gönderdiği zirvenin açılış oturumu, GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Altınay, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün konuşmalarıyla gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Görgün, 21. yüzyılın yapılanmasında girişimcilik, Ar-Ge ve inovasyonun vazgeçilmez başarı faktörleri haline geldiğini belirterek bu faktörleri zekice kullanan, hızla ve esneklikle şekillendirebilen genç girişimcilerin oyunun kurallarını belirleme hakkına sahip olduğunu vurguladı. Rektör Görgün, “Gençlerin girişimcilik çerçevesi içinde sektörlere dâhil olması, üniversite-sanayi işbirliği kavramına yeni bir boyut kazandıracaktır. Üniversiteler, araştırma yapacak girişimciler yetiştirerek, kendi projelerine destek olabilecek sanayi ortakları yetiştirmelidir. Buradan hareketle üniversite olarak öğrencilerimizin kariyer planlaması yaptığı bir dönemde, alışılagelmiş alternatifler dışında, girişimciliği önlerine bir seçenek olarak sunmayı ve üniversitelerde girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlamaktayız” diyerek görüşlerini aktardı.

Ardından Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’ın oturum başkanı olduğu ‘Küresel Rekabet Ve Yenilikçi Türkiye: Girişimcilik Ekosistemiyle Fark Yaratmak’ isimli ilk Panelde INTEL Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Ford Otosan AR-GE Program Yönetimi Müdürü Efe Erdem, Sofra Restoranları Kurucusu Hüseyin Özer, Çaycı Kurucusu Veysel Berk girişimcilik tecrübelerini zirveye katılanlar ile paylaştı.

‘Yenilikçi Zihinlerin Buluşması: Sanayi – Akademi İşbirliği’ isimli ikinci oturuma İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu başkanlık etti. Bu oturumda ise Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Abdurrahman Güngör, Arçelik ARGE Direktörü Cem Kural, YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan deneyimlerini aktardı.

İlk günün son oturumu ‘Yenilikçi Fikirlerin Stratejik Ortakları: Melek Yatırımcılar ve Partnerli İş Modelleri’ başlığıyla GTÜ Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Abdurrahman Güngör tarafından yönetildi. Panele Girişim Bankacılığı ve Girişim Evi Yöneticisi Tahsin Bora Nemlioğlu, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan, Melek Yatırımcı & Mentors Network Turkey Kurucusu Mehmet Onarcan konuşmacı olarak katıldı.

Zirvenin ikinci gününün açılış oturumu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Bu oturumda yaptığı konuşmada dünyada gelişmiş ülkelerin girişimcilik ve yenilikçilik kavramlarına verdiği öneme değinen Bakan Işık, girişimci olmayan ülkelerin kalkınma şanslarının olmadığını belirtti. Bakan Işık, “Dünya ticaretinin hızlanmasıyla girişimcilik artık tek başına yeterli değil; bir o kadar da önem kazanan yenilikçilik kavramına da uygun gelişimimizi sürdürmeliyiz. Hiçbir dil bilmediği halde dünyanın öbür ucuna gidip ticaret yapan insanımız en büyük avantajımızdır. Biz de diyoruz ki siz yeter ki girişimci olun Devleti her zaman yanınızda göreceksiniz” diye konuştu.

Salondaki öğrencilere nasihatlerde bulunan Bakan Işık: “Bizim inancımızda Allah’ın bizlere bahşettiği aklı kullanmaya teşvik var. Girişimci ve yenilikçi anlayışın dayanması gereken merak ve heyecanla etrafınıza bakın. Siz gençlerimiz kendinizi dijital çağa hazır olarak yetiştirin. Özellikle bilişim alanında sizlere ihtiyacımız var. Artık sanayi de üniversitelerin önemini anladı. Ülke olarak girişimcilik ve yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Üniversiteler gençlerimizin merak ve heyecanını iyi yönlendirmelidir. Bu nedenle bu tür etkinlikleri çok anlamlı buluyorum. Gebze Teknik Üniversitesi’ne böyle bir etkinlik düzenlediği için teşekkür ediyorum” diyerek görüşlerini aktardı.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin sanayinin kalbi diye nitelenen bir bölgede yer aldığına dikkat çekerek 20 milyonun üzerinde bir nüfusun yeni açılan Osman Gazi Köprüsü’nün de hizmete girmesiyle 1 saatte ulaşabileceği bir Üniversite konumunda olduğunun altını çizerek nitelikli eğitim kadrosuyla da GTÜ’nün Türkiye’de ilk 3’e gireceğini ifade etti.

‘Girişimcilikte Dönüştürücü Aktörler: Organize Sanayi Bölgeleri’ başlıklı sonraki oturumu GOSB Başkanı Vahit Yıldırım yönetirken bu oturumda; Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çökmez, Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz ve TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi panelist olarak yer aldılar.

Zirvenin son oturumu ‘Girişimcilikte Dönüştürücü Aktörler: Kadın Girişimciler’ başlığıyla Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından yönetildi. Panelde, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Bahar Baykal, ManAsset Staffing Solutions Kurucu Başkanı, KAGİDER Üyesi Derya Türkkorkmaz, TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Güner Kal, TurkishWIN Topluluğu Kurucusu Melek Pulatkonak, Güvensan Tesis Hizmetleri Kurucu Ortağı, KAGİDER Üyesi Münteha Adalı yer aldı. İş görüşmesi simülasyonunun da gerçekleştirildiği bu oturumun ardından teşekkür plaketlerini GTÜ Rektörü Prof. Dr. Görgün’den alan panelistler ve katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi. Etkinlik, bir sonraki yıl düzenlenecek olan Girişimcilik Zirvesi’nde tekrar buluşmak dileğiyle sona erdi.

GTÜ Girişimcilik Zirvesi 2016'dan Röportajlar

GTÜ Girişimcilik Zirvesi 2016'dan Görüntüler